MİNERALLER ve önemli ELEMENTLER

MİNERALLER ve önemli ELEMENTLER
MİNERAL*VÜCUDUMUZDAKİ GÖREVLERİHANGİ BESİNLERDE BULUNURGÜNLÜK İHTİYACIMIZVÜCUTTAKİ EKSİKLİĞİNDEN KAYNAKLANAN BELİRTİLER
SodyumBütün vücut hücrelerinin içindeki ve dışlarındaki suyun düzenlenmesi kalp ritmi, sinir uyarılarının ve kaskasılmalarının iletilmesi, dolaşım sistemi dengesi, enzimlerin harekete geçirilmesi.
_____
Yemeklik tuz, buğulama ve salamura et, salam ve balık ürünleri, ekmek, peynir, maden suyu. 2 -3 gGüçsüzlük, sinir bozuklukları, ilgisizlik, düşük tansiyon, kas krampları.
KalsiyumKuvvetli dişlerin ve sağlam kemiklerin üretimi ve korunması, sinir uyarılarının taşınması, kas kasılmalarının desteklenmesi.
_____
Süt,süt ürünleri (yağlılar dahil), yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, fındık, ceviz, turunçgiller, somon balığı, sadalye.1000-1500 mgKaslarda güçsüzlük ve kramplar, kemik erimesi, sinirlilik hali, deri, saç ve dişlerde değişiklikler.
PotasyumVücuttaki suyun kontrolu, sinir ivmelerinin ve kas çalışmasının uyarımı, kalp ritmi, protein üretilmesi  ve tansiyon düşürülmesi.
_____
 İşlenmemiş tahıl, ekmek, yeşil yapraklı sebzeler,fasulye, et, süt, muz ve portakal. 2 - 4 gKaslarda ağırlık ve güçsüzlük hissi, kalp fonksiyonunda bozukluklar, kabızlık, tansiyon düşmesi, vücudun tüm kuvvetinin tükenmesi, deri hastalıkları.
MagnezyumDiş ve kemik üretimi, sinir uyarılarının kaslara iletimi, kan pıhtılaşmasının önlenmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, stres halinde adrenalin salgılanması, hücrelere oksijen sağlanması.
_____
Soya fasulyesi, fındık, ceviz, balık, süt, işlenmemiş tahıl ürünleri, ekmek, yeşil sebze300-600 mgKas şikayetleri, baş dönmesi, sersemlik, huzursuzluk hissi, kalp -kan dolaşımı şikayetleri,kilo kaybı.
FosforDiş ve kemik üretimi, kas kasılmalarının düzenlenmesi, hücrede enerji elde edilmesi, kan pıhtılaşmasının önlenmesi, sinir uyarıları, beynin çalışması, fiziksel dayanıklılık.
_____
 Balık, et, yumurta, işlenmemiş tahıl ürünleri, fındık, ceviz, maya, peynir.800mg’a kadarKas güçsüzlüğü, sinir zayıflığı, kemik şikayetleri
KükürtBağ dokusu, deri, tırnak üretimi, kan şekeri seviyesinin kontrolu, vücudun zehirlerden temizlenmesi, safra üretimi
_____
Yumurta sarısı, et, süt, balık, peynir, fındık, ceviz, sebze._Kuru ve çatlak deri, tırnak kırılması, saç dökülmesi,sinirlilil hali.
KloridSıvıların hücrenin içi ve dışına dağıtımı, mide asitlerinin üretimi, hormon transferi
_____
Yemek tuzu içeren her türlü besin (salam ve balık ürünleri, ekmek, peynir gibi)2 - 3 g Sindirim bozukluğu, kaslarda güçsüzlük.
Önemli ELEMENTLER*VÜCUDUMUZDAKİ GÖREVLERİHANGİ BESİNLERDE BULUNURGÜNLÜK İHTİYACIMIZVÜCUTTAKİ EKSİKLİĞİNDEN KAYNAKLANAN BELİRTİLER
DemirKana ve kaslara rengini veren maddelerin üretimi,oksijen transferi,metabolizmayı canlandıran enzimlerin üretimi,yüksek performans esnasında enerji tasarrufu.
_____
Et,karaciğer,balık,yumurta sarısı,yeşi sebze,işlenmemiş tahıl ürünleri,fındık,ceviz,ekmek,fasulye,soya ürünleri,kayısı25-50mgKansızlık,çabuk yorulma,isteksizlik,iştahsızlık.
FlorDiş çürüğüne beden olan ağız bakterilerinin durdurulması,kuvvetli kemikler,bağların ve bağ dokusunun üretimi.
_____
Balık,et,süt ürünleri,çay,kahve,su,maden suyu,soya fasulyesi.1-4mgDiş çürümesi,kemik erimesi.
ÇinkoBağışıklık sisteminin güçlendirilmesi,yaraların iyileşmesi,ensülin üretimi,sağlıklı cilt ve saçlar,büyüme hormonu ve cinsel hormonların üretimi,enzimlerle ilgili süreçler.
_____
Et,balık,deniz ürünleri,fasulye,işlenmemiş tahıl ürünleri,yumurta,fındık,ceviz.25-50mgİştahsızlık,derinin pullanması,saç dökülmesi,yaraların geç iyileşmesi,enfeksiyonlara sık yakalanma.
SelenyumE vitamini ile birlikte hücrelerin ve yağların oksitlenmeden korunması,kanserden koruma,vücut dokusunun esnekliğini muhafaza etme,vücudun zehirlerden arındırılması
_____
Balık,et,süt ürünleri,soyafasulyesi,işlenmemiş tahıl ürünleri.100-200ugEnfeksiyonlara sık yakalanma,görmede zayıflık,kalp rahatsızlığı.
BakırCildin ve saçların rengi,alyuvar üretimi,metabolizma süreçleri,bağışıklık sistemi.
_____
Karaciğer,balık,kabuklu hayvanlar,yapraklı sebzeler,bezelye,fındık,ceviz,mantar,çavdar.2-4mgKansızlık,vücudun savunmasında zayıflık,egzama.
İyotHücrelerde büyüme ve enerji üretiminden sorumlu olan pankreas hormonlarının üretimi,besinlerden enerji kazanımı.
_____
Deniz balıkları,sebze (zeminin içerdiği iyot miktarına bağlı),iyotlu yemek tuzu.150-200ugGuatr,büyüme bozukluğu,aşırı kilo,konsantrasyon eksikliği,yorgunluk.
MangenezAntioksidan enzimlerin canlandırılması,yağ tüketimi,kıkırdak üretimi,vücudun zehirlerden arındırılması,hücrelerin genç kalması.
_____
Ananas,fındık,ceviz,baklagiller,işlenmemiş tahıl ürünler,sebze,biramayası,kakao.2-5mgZayıf kemikler,zayıf sinirler,enfeksiyona sık yakalanma.
KromKan şekeri seviyesi (ikinci tip şeker hastalığını engeller),yağ yakmanın artırılması,karbonhidrat tüketimi.
_____
Siyah çay,kakao,bal,fındık,ceviz,işlenmemiş tahıl ürünleri,peynir,et,mantar.150-200ugYüksek kolesterol değerleri,yorgunluk,sinirlilik.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !